Trafikalt grunnkurs har som hensikt å forberede deg på å være en sikker bilfører i trafikken. Før du kan gå videre med den obligatoriske trafikale opplæringen ved kjøreskolen, må du ha såpass god kontroll på bilen at du heller kan la fokuset ligge på de andre i trafikken rundt deg.
● Trafikkopplæring
● Grunnleggende trafikkunnskaper og førerrollen
● Mennesket i trafikken
● Ansvarsområder ved trafikkuhell og førstehjelp
● Tiltak ved trafikkulykke
● Mørkekjøring
Trafikalt grunnkurs består av 17 timers undervisning inklusiv førstehjelpskurs og mørkedemonstrasjon.
Eleven må ha fylt 15 år før kurset starter!
Dersom du tar kurset i perioden 16. mars til 31. oktober må du komme tilbake for å ta mørkekjøring, ellers er beviset kun gyldig i en begrenset periode. Gyldigheten står i så fall på beviset ditt. Du kan også sjekke om mørkekjøring er gjennomført, og hvor lenge beviset eventuelt er gyldig, på Dine sider hos Statens vegvesen.
Vi minner om at du som skal gjennomføre Trafikalt grunnkurs og førstehjelp, må beherske norsk til den grad at du forstår innholdet i opplæringen, og kan ta del i undervisningen.